GÖZETİM HİZMETİ

Lashing hizmetinde gözetim son derece önemli bir konu olmaktadır. Bir ürünün ya da malzemenin doğru zamanda, doğru miktarda ve sağlam bir şekilde teslim edilmesini sağlamak maksadıyla sözleşmede yazılanlara uygun bir biçimde istenilen noktaya ulaştırılmasını ifade etmektedir. Bu noktada ürünlerin miktarı, paketlenmesi, taşınması, etiketlenmesi, ambalaj ve paketlenmelerinin ispatıdıır. Gözetim hizmeti, ürünleri satan, satın alan ve taşıyanlar arasında oluturulmaktadır. 

Gemi, tır, demiryolu, karayolu ve havayolu ile aktarılmak istenen ürünlerin uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirmesi açısından gözetim hizmeti zorunlu bir unsur olarak yerini almaktadır. Gözetim hizmetinin birçok aşaması bulunmaktadır. Bunlar:

Yükleme Gözetimi

İlk yükleme gözetiminde, yüklenecek malzeme ile yüklenen alan arasındaki bağa bakılmaktadır. İstenmeyen bir durum söz konusu oluştuğunda yükleme durdurulur ve var olan sorun çözüme kavuşturulmaya çalışılır. Yükleme tamamlanana kadar gözetim devam etmektedir. 

Sayım Gözetimi

Sayım gözetimi, gözetim hizmeti açısından en önemli konulardan biridir. Mal, ürün ve hizmetlerin doğru bir sayıda yüklenmesi ve taşınması hem alıcı ile satıcı arasında güveni arttırmakta hem de lashing hizmeti sağlayan firmanın da yetkinliği korumaktadır. Bu nedenle sayım gözetim raporları doğru ve tam tutulmalıdır.

Mühür Gözetimi

Talepler doğrultusunda lashing hizmeti sağlanmadan önce her sandık ve konteyner için mühürleme işlemi uygulanır. Dolayısıyla mühürleme ve mühür sökme işlemleri belirli bir kişi tarafından yapıldığında doğru sonuçlara ulaşmak daha kolay olmaktadır.

İndirme/Boşaltma Gözetimi

Konteynerlar yerin ulaştığında indirme ve boşaltma işlemleri gerçekleştirilir. Sorunsuz bir şekilde indirmenin gerçekleşebilmesi için alanında uzman teknik çalışanlarının bulunması gerekmektedir. Beklenmeyen bir durum karşısında neler yapılacağını ve kriz anında çözüm sunabilecek profesyonel bakış açılarına sahip olmak gerekmektedir. 

Hasar Gözetimi

İlk yükleme anında bir hasar oluştuğunda kayıt altına alınması önemlidir. Eğer hasarın ne zaman oluştuğu bilinmezse transfer esnasında olduğuna kanaat getirilmektedir. Dolayısıyla lashing hizmeti sunacak olan firma ve profesyonel ekip yükleme ve sabitleme anında oluşan hasarların firmaya bildirilmesiyle yükümlüdür. Hasar gözetimi doğru yapılan bir transferde istenmeyen bir durumla karşılaşılmaz. 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?