Sandık ve Palet

SANDIK VE PALET

Günümüzde ticari faaliyetler geçmişe nazaran daha farklı bir görünüme sahiptir. Şehirlerin gelişmesi ticareti de geliştirmiş ve alternatif ticari modeller ortaya çıkmıştır. Ürün, malzeme ve mallar bir noktadan başka bir noktaya taşınırken paketlenme biçimine göre farklılıklar göstermektedir. Özellikle bu noktada sandıklama ve paletme önemli olmaktadır. 

Koruyucu Sandık:

Koruyucu sandık tipi, içerisindeki malzemeleri çevresel dış etkenlerden yani özellikle yağmur, kar, fırtına ve sudan koruyan bir niteliktedir. Taşımacılıkta kullanılan en eski ve en etkili yöntemlerden biridir. Kasalama tekniği ile sandıklama yapma ayrıca istiflemeyi de kolaylaştırarak daha düzenli bir şekilde lashing yapılabilmektedir.

Kasalama yöntemi aslında bir ambalajlama tekniğidir. Böylelikle ürünler hem korunaklı bir şekilde taşınır hem de yüklerin daha düzenli kalmasını sağlar. 

Sandıklama ise genel olarak ahşap malzeme kullanılarak ürünlerin korunaklı bir şekilde bir noktadan başka bir noktaya gönderilmesini ifade etmektedir. Sandıklamada olası bir hasarın da önüne geçmek için etkili bir yöntemdir.

Ürün Sandıklama

Kullanım amacı ne olursa olsun taşımacılık faaliyeti kendi içerisinde riskleri lan bir faaliyettir. Ürünlerin sandıklanma biçimleri de bu noktada önemli olmaktadır. Sanayi ürünleri, gıda ürünleri, tekstil ürünleri veya başka bir sektöre ait ürünler aynı sandık içerisinde sandıklanmazlar. Paletlemede de aynı kural geçerli olmaktadır. 

Ağır Tonajlı Makinalarının Sandıklanması

Kimi malzemeler normal paletlerde ya da sandıklarda korunamazlar. Özel olarak hazırlanan ve tonlarca ağırlığa karşı güçlü olan sandıklar bulunmaktadır. İş makinaları, sanayi tipi makinalar ve inşaat sektöründe kullanılan ağır tonajlı makinalar bu yöntemler taşınmaktadır.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?